Typy kabeliek - krátky sprievodca

Kabelka je neoddeliteľnou súčasťou ženského šatníka. Mala by byť ideálnym doplnkom k oblečeniu a zároveň pohodlná, šikovná ... a módna! Módni štylisti a blogeri sa prekonávajú v poradenstve, ktorú peňaženku či kabelku musíme nutne mať. Problémom je, že počet mien a profesionálnych výrazov môže niekedy spôsobiť bolesť hlavy. Preto sme pripravili špeciálny návod pre typy kabeliek. Ako sa navzájom líšia? 

Od najmenších po najväčšie

Kabelky možno klasifikovať na tisíc rôznych spôsobov. Najzákladnejšie by malo byť rozdelenie z hľadiska tvaru a veľkosti a i funkčnosti. Poďme sa pozrieť na najobľúbenejšie kabelky - od malých až po najväčšie.

Listová kabelka

Listová kabelka je zvyčajne obdĺžnikového tvaru. Jej charakteristickým rysom je absencia rukoväte a popruhu – nosí sa v dlani čím dodáva elegantný vzhľad večerným šatám a zdôrazňuje sebavedomie majiteľky. Listová kabelka krásne zvýrazňuje dobre upravené ruky a nechty. Vmestia sa do nej iba tie najdôležitejšie veci ako sú telefón, zrkadielko alebo rúž. Výrobcovia čoraz viac, zameraní na pohodlie zákazníčok, ponúkajú variantu kabelky na elegantnej retiazke alebo pásku. 


Spisovky

Samozrejme, spisovka dostala pomenovanie z práce. Vzhľadom na tvar tašiek nosenými poštovými pracovníkmi, sa táto jednokomorová kabelka vyznačuje veľkou kapacitou. Dlhý popruh vám umožní nosiť ju cez rameno . Toto je nielen veľmi pohodlné , ale aj univerzálne - prispôsobí sa rovnako romantickému dievčenskému štýlu, formálnemu oblečeniu do kancelárie aj každodennému mestskému vzhľadu.


Vrecko

Tento model je hit neformálneho štýlu. Má výrazný tvar - je to jednokomorový vak s voľnou štruktúrou, často uzatvárateľný ďalšou šnúrkou alebo remienkom, ktorý pôsobí ako uťahovač. Pri nosení na predĺženom jedinom uchu alebo krátkom remienku prevesený cez rameno – je ideálny do víru každodenných aktivít!


Kabelka na nákupy

Shopper Bag sa tiež označuje ako "tote" z anglického "carry". Môže mať tvar obdĺžnika alebo lichobežníka, má spevnené dno a dvojité, krátke uši. Je to veľká kabelka, ktorá, ako naznačuje jej názov, umožňuje majiteľke odniesť akýkoľvek nákup. Ale nielen to! Je ideálna na každodenné používanie pre ženy, ktoré majú radi pri sebe rôzne veci.

Kufrík

Kufríky boli pôvodne inšpirované lekármi, pretože tieto kabelky používali lekári na ukladanie lekárskych prístrojov. Má ploché dno a zaoblené strany . Pevný materiál steny zaisťuje bezpečnosť uložených predmetov. Kufrík má charakteristickú konštrukciu a rôzne riešenia uzatvárania: zips, spona alebo ako na skutočnej lekárskej taške - štýlové ucho.


Batoh alebo kabelka?

Batoh je zvyčajne spájaný so školskými rokmi, ale nemusíte sa ho vzdať, dokonca aj keď vyrastieme z detského veku! Pretože batoh nie je len polstrovaná školská taška alebo športový ruksak. Typickým znakom batohu sú dva popruhy vďaka ktorým ho môžeme nosiť na chrbte. Tento atribút oceňujú ľudia čo majú radi pohodlie. Dnes sme radi, že sa vrátili do ulíc kožené batohy v klasickom alebo modernom dizajne. K dispozícii sú tiež modely 2v1 , teda štýlové kabelky s možnosťou pripevnenia popruhov, aby ste ich mohli nosiť na ramenách.


Pánska klasika

Móda sa stáva čoraz univerzálnejšou a čo bolo donedávna vyhradené len pre mužov, sa dnes úspešne prispôsobuje dámskemu šatníku. Aktovka alebo kožená aktovka sa stala atribútom elegantnej podnikateľky. To vyhovuje nielen dámam, ktoré radi nosia pánske typy kabeliek!

Aktovka

Aktovka je kráľovnou fungujúcej organizácie. Jej vnútorné oddelenia a pevné steny zabezpečujú bezpečnosť dokumentov v nich uložených. Kufor má obyčajne krátku, jednostrannú alebo dvojitú rukoväť, ako aj ďalší pás, ktorý sa dá nosiť na ramene. Pretože pre majiteľa kufríka má mimoriadny význam ľahký prístup k dokumentom, musí sa dať taška veľmi široko otvoriť - napríklad s dlhým posuvným kĺbom alebo hlboko šitou klapkou.


Neceséry

Neseser je niekedy zamieňaný s aktovkou, ale je väčší. Jedná sa o malý cestovný kufor. Názov pochádza z latinského slova "necessarius", čo znamená "nepostrádateľné" . Je určený pre užitočné veci, ako sú napríklad toaletné potreby.

Etue

Etue je zvyčajne mužský ekvivalent ženskej listovej kabelky. Je vhodný na uschovanie potrebných „drobností“ – ako peňaženka, kľúče, doklady. Môžete ju nosiť v ruke, alebo, niektoré majú krátky remienok, ktorý umožňuje nosiť ju na zápästí. Na trhu sú v mnohých variantoch - s klopou, zipsom, sponou a dokonca aj so zámočkom!


Na záver, sú to všetky druhy kabeliek?

Nie, ale dnes sú najpopulárnejšie. Na módnej scéne sa v histórii objavili rôzne varianty základných typov kabeliek. Často nosili mená návrhárov, ako slávna „chanelka“ od Coco Chanel. Ich názvy sa odvádzajú i od spôsobu nosenia kabelky, napríklad, remienok , alebo inak náramok (z ang "Wrist." - "zápästie") sa odvodilo od zápästia. 

Avšak, ak chcete čo najviac používať módny žargón, stačí začať skúmať základné modely. Tieto rôzne štýly tvoria základ pre ďalšie zaujímavé úpravy.

To najdôležitejšie!

Samozrejme, materiál, z ktorého bola kabelka vyrobená, má vplyv na povahu tašky . Koža každej kabelke prinesie klasickú eleganciu, tkanina bude bližšie k štýlu „boho“ a kabelka so slamy sa bude najlepšia hodiť na horúci deň na pláži. Avšak, kabelku vyberajte predovšetkým podľa svojich potrieb a vkusu: nie ste nútené nosiť niečo, čo nezodpovedá nášmu životnému štýlu a praktickosti, inak sa z kabelky stane zbytočné bremeno.